Dacia Duster Auto Best 2011 | Hedef Oto
Dacia Duster Auto Best 2011

• 2010 ilkbaharından beri Avrupa, Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerinde satışta olan Dacia Duster, ticarileştirildiği tüm ülkelerde bugüne dek 60 000 satışla büyük bir başarı elde etti.

• Sağlam çizgileri, üstün off-road yetenekleri ve rakipsiz fiyat/konfor oranı sayesinde, Dacia Duster güçlü, güvenilir ve erişilebilir bir SUV 4x4 modeli arayışında olan müşteri kitlesinin beğenisini hızla kazandı.

• Duster uluslararası alanda, gerek satış gerekse üretim açısından büyük talep görüyor ve 2011’den itibaren bazı yeni Pazarlarda Renault markası altında satışa sunulacak:

- Körfez ülkelerinde, Piteşti fabrikasında üretilen araçlarla ticarileştirilecek,
- Brezilya ve Arjantin pazarlarına, Brezilya’daki Curitiba fabrikası üretim yapacak,
- Rusya pazarı için, Moskova’da kurulu Avtoframos fabrikası üretim yapacak,
- Kolombiya’daki Medellín fabrikası ise Kolombiya, Meksika ve Şili pazarlarını besleyecek.

10 Aralık günü, Autobest 2011 ödülü Dacia Duster’a verildi. Bu ödül 2010 yılında bir üretici tarafından pazara sunulan en iyi modele veriliyor. Autobest jurisinin üyeleri, aralarında yakıt tüketimi, çok yönlülük, iç mekan genişliği ve tasarım olmak üzere 13 farklı kriter üzerinden değerlendirme yaparak sıralamayı belirlediler. Bu kriterlerin her biri üzerinden puanlama yapıldı ve Dacia Duster 3600 puan üzerinden toplam 863 puan aldı. 15 juri üyesinden 10’u Dacia Duster’ı kazanan model olarak gösterdi. Autobest jurisinin üyeleri 15 ülke temsilcilerinden oluşuyor : Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs, Makedonya, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna ve Malta. Autobest ödülü 2000 yılından beri veriliyor (www.autobest.org).

Dacia Duster, 8 Aralık’ta Fransa ve Romanya’da da ödüllendirildi

Fransa’da, Dacia Duster aile modelleri kategorisinde Argus ödülünü aldı. Jüri üyeleri (rating uzmanları, gazeteciler ve pazar araştırma uzmanları) seçimlerini yeni araç satın alma fiyatı, kilometre maliyeti, 2. el değeri, yakıt tüketimi ve kullanım özellikleri gibi kriterler üzerinden yaptılar.

Romanya’da, Dacia Duster, Romanya Otomobil Gazetecileri Derneğinin “Yılın Otomobil” ödülünü aldı. Bu ödül tüm segmentler dahil Romanya otomobil pazarına en fazla etki yapan modele veriliyor.

• Autobest jurisi gelişmekte olan pazarlardan (Doğu Avrupa, Rusya, Türkiye) 15 uzman gazeteciden oluşuyor.